بازرسی خطوط لوله

شرکت شیواسپ به عنوان نماینده انحصاری شرکت CDRiA (یکی از شرکت­های زیر مجموعه هلدینگ بزرگ PERN لهستان) به ارائه خدمات در زمینه بازرسی خطوط لوله و عملیات­های توپکرانی می‌پردازد تا ضمن ارائه خدمات به کارفرمایان صنعت نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع وابسته از طریق این شرکت، تجربیات خود را نیز در قالب انتقال تکنولوژی به صنعت کشور وارد کند.

CDRia - شیواسپ

بررسی و بازرسی شرایط هندسی داخل خط لوله – کالیبراک (KALIBRAK)

KALIBRAK نام تجاری سری دستگاه های ساخته و عرضه شده توسط CDRiA می باشد که هدف آنها بررسی و بازرسی شرایط هندسی داخل خط لوله است که برای خطوط لوله “۸ تا “۴۸کاربرد دارد و قابلیت رانده شدن تا مسافت ۳۰۰ کیلومتر بدون نیاز به دریافت کننده را دارا می باشد که این قابلیت مدت زمان عملیات توپکرانی را به شدت کاهش داده میدهد.

این دستگاه توانایی شناسایی، مکان یابی، اندازه گیری و دسته بندی هرگونه خصیصه غیر معمول در خطوط لوله اعم از تحدب ها و ورم کردگی های خطوط، تقعر و ریزش های خطوط، پیچش ها (چین خوردگی ها و چروک شدگی های سطح داخلی لوله) و انحرافات سطح داخلی از حالت استاندارد و همچنین هرگونه خسارت شخص ثالث را با دقت بسیار بالایی دارا می باشد. به گونه ای که کوچکترین انحرافات و تغییرات از حالت یکپارچگی لوله را به نمایش می گذارد.

همچنین این نوع دستگاه توانایی بالایی را در شناسایی ناهنجاری هایی که در هنگام نصب لوله بوجود آمده است دارد و هرگونه کاهش قطر (هرچند ناچیز) نقاط و گره های جوش را به نمایش می گذارد و نیز هرگونه انحراف از زاویه هم محوری را در مفاصل و نقاط اتصال که به گونه ای خطر آفرین باشند را مشخص می کند.همچنین این دستگاه قادر به بررسی المان های ساختاری لوله از جمله مفاصل، زانویی ها، سه راهی ها و سایرتاسیسات می باشد.

دانلود کاتالوگ

بررسی و بازرسی شرایط داخل لوله بوسیله تست مافوق صوت- کورسونیک (KORSONIC)

این سری از دستگاه ها با نام تجاری KORSONIC شناخته شده و هدف آنها بررسی و بازرسی شرایط داخل لوله بوسیله تست مافوق صوت می باشد که برای خطوط لوله از “۸ تا “۴۸ قابل ارائه بوده و قابلیت رانده شدن تا مسافت ۳۰۰ کیلومتر را دارا می باشند. این دستگاه نیز توانایی شناسایی، مکان یابی، اندازه گیری و دسته بندی هرگونه شرایط غیر نرمال موجود در لوله را دارا می باشد.KORSONIC با حساسیت بسیار بالا، هرگونه کاهش صخامت داخلی و خارجی در اثر ریزش دیواره لوله شامل خوردگی و صدمات ایجاد شده هنگام ساخت و مونتاژ لوله را شناسایی کرده و در آنالیزها با دقت بسیار بالایی و به صورت سه بعدی با مکان نمایی دقیق نمایش می دهد.

همچنین این ابزار با سنسورهای فوق پیشرفته خود نسبت به هرگونه تغییرات آلیاژی در بدنه فلز لوله واکنش نشان می دهد و در برابر مواد غیر فلزی نیز حساس می باشد و هرگونه تغییرات در جنس بدنه لوله اعم از فلز و غیر فلز را به خوبی نمایان میکند.این نوع دستگاه ها علاوه بر توانایی های ذکر شده، قابلیت ارائه خدمات دستگاه های KALIBRAK را نیز به صورت همزمان دارند.به گونه ای که همزمان اطلاعات مربوط به عیوب هندسی خط لوله شامل تقعرها، تحدب ها، پیچش ها و انحراف سطح داخلی لوله از حالت استاندارد را با ریزترین جزئیات با نقشه های قابل ردیابی در آنالیز خروجی ارائه می دهد.

همچنین این دستگاه در طول عملیات به بررسی دقیق تمامی تاسیسات گذرنده از سر راه خود، شامل نقاط جوش، شیرها، زانویی ها، سه راهی ها و  می پردازد و ضمناً نقاطی از لوله را که قبلاً تحت تعمیر قرار گرفته اند و یا ترمیم شده اند، با دقت بالایی بازرسی می کند و هرگونه خلل وارد شده در این نقاط، به وضوح در آنالیز خروجی مشخص است.

دانلود کاتالوگ
CDRia - شیواسپ

شناسایی و بازرسی ترک ها و شکاف های خط لوله بوسیله ی فناوری مافوق صوت  کراکسونیک (CRACKSONIC)

CDRia - شیواسپ

نوع سوم از دستگاه های توپکرانی CDRiA، دستگاه شناسایی و بازرسی ترک‌ها می باشد که با نام تجاری CRACKSONIC عرضه شده و به منظور شناسایی و بازرسی ترک ها و شکاف های خط لوله بوسیله ی فناوری مافوق صوت مورد استفاده قرار می گیرد.خرابی ها و صدمات ناشی از ایجاد ترک و شکاف باعث نوسانات متعدد فشاری، از جمله افزایش فشار بوسیله ایجاد موج های فشاری می گردد که در نتیجه این اتفاق، شکاف های طولی در خط لوله ایجاد میگردد که عواقب و خطرات انسانی و محیط زیستی غیرقابل اغماضی را به دنبال خواهد داشت. لذا شرکت CDRiA با توسعه ابزارهای تست مافوق صوت درصدد شناسایی این نقاط حساس در خط لوله بوده تا از ایجاد صدمات برای خط لوله علاوه بر خسارت های غیر قابل جبران انسانی و محیط زیستی نیز جلوگیری کند.

ابزار های CRACKSONIC با دقت بسیار بالایی کالیبره شده اند و توانایی ارئه خدمات برای لوله های “۲۰، “۲۴ و “۲۸ را دارا می باشند و تا مسافت ۳۰۰ کیلومتر بدون نیاز به دریافت کننده رانده می شوند.این ابزار توانایی شناسایی، ردیابی و اندازه گیری شکاف ها و شبه شکاف ها را دارا می باشند.همچنین این نوع دستگاه دارای تمامی قابلیت های مجموعه KORSONIC نیز می باشد.

دانلود کاتالوگ

نقشه برداری سه بعدی از خط لوله(Pipeline XYZ Mapping)

سرویس نقشه برداری سه بعدی خط لوله، ارائه شده توسط CDRiA، به طور دقیق و با جزئیات کامل، مختصات سه بعدی خط لوله را فراهم می آورد. نقشه بوسیله ابزارهای تشخیصی با سیستم اندازه گیری اینرسی (IMU) که بر روی دستگاه قرار دارند تهیه می شوند. قلب تپنده‌ی IMUها، ژیروسکوپ های فیبر نوری می باشند که راندمان و قدرت عمل فوق العاده بالایی دارند.این نقشه ها برای تمام خطوط لوله از “۸ تا “۴۸ قابل تهیه می باشند.

خصوصیات نقشه برداری سه بعدی عبارتند از:

     ۱) ضبط داده های سه بعدی اندازه گیری شده بر روی دستگاه در طول بازرسی

     ۲) ارائه نرم افزار مخصوص CDRiA برای پردازش، تحلیل و ارائه داده های XYZ

     ۳) توانایی انتخاب تبدیل واحد برای داده های سه بعدی بدست آمده به تمامی سیستم های مرجع مهندسی توسط اپراتور خط لوله

دانلود کاتالوگ

گزارش بازرسی

نتیجه آنالیز جزئیات داده های بدست آمده از بازرسی لوله در گزارشی جامع ارائه می گردد که اطلاعات زیر را برای کارفرما فراهم میکند:

   ۱) تهیه فهرستی از اتصلات لوله، مفاصل، مشخص کردن طول هر کدام از آنها، ارزیابی نقطه به نقطه­ی ضخامت اسمی لوله و انحرافات طولی نقطه جوش

   ۲) مکان نمایی، اندازه گیری و دسته بندی دقیق اتصالات و ابزار آلات لوله شامل شیر ها، زانویی ها، سه راهی ها و …

   ۳) ارائه فهرستی از خطرات شناسایی شده همراه با اندازه و مکان دقیق آنها

   ۴) نمایش گرافیکی و ارائه اطلاعات جزئی و منحصر به فرد برای هر کدام از خطرات شناسایی شده توسط توپک

   ۵) ارائه اطلاعات آماری و احصائی شامل نمودارهای هیستوگرام و نحوه ی توزیع و پراکندگی خطرات شناسایی شده در خط لوله

   ۶) ارائه آنالیزهایی دقیق برای تعیین حداکثر فشار مجاز (MAOP) در نواحی که دچار کاهش ضخامت شده اند

   ۷) ارائه­ی دستورالعمل هایی در خصوص چگونگی شرایط نگهداری و بازرسی های آتی از خطوط لوله

پیش بینی روند خوردگی در لوله

علاوه بر مکان­یابی و اندازه­گیری کاهش ضخامت لوله، مدیریت خطوط نیازمند پیش بینی و تعیین نرخ رشد و روند پیشروی این کاهش ضخامت می باشد تا یکپارچگی سطوح لوله را حفظ کرده و موجب بقای طولانی تر آن نیز گردد. بازرسی های متعدد CDRiA از یک بخش مشخص از خط لوله، موقعیت مناسبی را به جهت مقایسه­ی داده های بدست آمده و فهرست بندی خطرات فراهم می آورد. این شرکت از روش آماری منحصربفرد خود برای پیش بینی میزان روند خوردگی یک خط لوله استفاده می کند. همچنین نرم افزار اختصاصی و پیشرفته این شرکت می تواند مدت زمان استفاده از خط لوله، در شرایط ایمن عملیاتی در آینده را مشخص می کند. این پیش بینی ها با بکارگیری داده های اندازه گیری شده در دو بازرسی از خط لوله و ارزیابی تغییرات پارامترهای آماری بدست می آیند و نتایج در قالب یک گزارش جامع ارائه می گردد.

گزارش بازرسی‌ها منطبق بر آخرین دستورالعمل‌های ارائه شده توسط “انجمن اپراتورهای خط لوله (POF) ” می‌باشد. همچنین نرم‌افزارKorview CDRiA، قابلیت جستجو و بازخوانی اطلاعات از میان اسکن‌های مافوق صوت انجام شده، در هر نقطه‌ای از لوله را فراهم می‌نماید.

تمام خصوصیات گزارش شده (شامل بازرسی اتصالات، خطرات شناسایی شده و …) منحصراٌ بر مبنای مختصات سه بعدی XYZ محاسبه شده‌اند و به آسانی قابل انطباق بر مختصات میدانی می‌باشند.

CDRia - شیواسپ

تصویر سازی

CDRia - شیواسپ

CDRiA یک نرم افزار پیشرفته را جهت تحلیل و تصویر سازی داده های بدست آمده از بازرسی های داخل خطوط لوله ارائه داده است. این نرم افزار خطاهای اندازه گیری را به طور دقیق و منظم شناسایی کرده و اصلاحات لازم را بر روی این گزارشات بصورت خودکار انجام می دهد.همچنین اندازه­گیری و محاسبه مشخصات هندسی نقاط حساسی مانند شکاف ها و خوردگی ها از دیگر مزیت های این نرم­افزار می باشد.

این برنامه یک سیستم کنترل تعاملی می باشد که اطلاعات خام بدست آمده را به طور دقیقی به تصاویر گرافیکی تبدیل می کند. همچنین می توان داده های یک بخش مشخص از خط لوله را انتخاب و در حالت های دو بعدی و سه بعدی و با رنگ های متفاوت دوباره تصویر سازی کرد.