خوردگی

humidur - شیواسپ

معضلات خوردگی در صنایع مختلف از جمله  صنایع نفت، گاز، پالایش، پتروشیمی، فراساحل، آب و فاضلاب، نیروگاه ها ، بنادر و بسیاری صنایع دیگر هر ساله سبب هدر رفتن میلیاردها تومان از سرمایه کشور می شود. هر چند که جهت مقابله با این مشکل راهکارهای متعددی ارائه شده است، اما بسیاری از آنها دارای کارآیی لازم نبوده و برخی دیگر بسیار گران قیمت هستند.

شرکت شیواسپ به عنوان نماینده انحصاری فروش و اجرای عایقکاری شرکت ACOTEC بلژیک، عایق های منحصر به فرد ضد خوردگی با برندHUMIDUR  را برای اولین بار به بازار ایران و خاورمیانه معرفی کرده است. این عایق ها  بر پایه اپوکسی پلی‌آمین  بهینه شده دوجزئی با فرمول انحصاری در پنج نوع HUMIDUR ME، HUMIDUR E، HUMIDUR FP، HUMIDUR AF، HUMIDUR TC ساخته می شوند. این تکنولوژی که تاکنون در ایران مورد استفاده قرار نگرفته است دارای خصوصیات و مزایای به شرح ذیل می باشد:

سازگاری کامل با محیط زیست (چرا که نه تنها در ساختار شیمیایی آن از حلال های شیمیایی استفاده نشده است، بلکه جهت اعمال آن و همچنین تمیز کردن ابزار و ماشین آلات اعمال پوشش نیازی به حلال های شیمیایی مخرب محیط زیست نمی باشد.)

از دیگر سو، این عدم وجود و نیاز به حلال در ساختار و هنگام اجرا، راهکاری ایمن جهت استفاده از این عایق درمحیطهای قابل انفجار (Hazardous Areas) را ارائه می نماید.

بر خلاف تمام رنگ ها و پوشش های موجود، پس از اجرا ضخامت کاهش نمی‌یابد. (Wet Film Thickness = Dry Film Thickness)

اعمال عایق به صورت یک لایه تا ضخامت دو هزار میکرون بدون نیاز به پرایمر و لایه های میانی. که منجر به سرعت اجرای بسیار بالای این پوشش در مقایسه با سایر پوشش ها شده است. (همانطور که مستحضر هستید در پوششهای دو یا سه لایه پس از اعمال هر لایه مدت زمان قابل توجهی برای خشک شدن هر لایه نیاز است و تا خشک شدن لایه قبلی، امکان اعمال لایه بعدی وجود ندارد که این مشکل با توجه به اعمال پوشش های HUMIDUR به صورت تک لایه، مرتفع شده است.)

کاهش قابل توجه هزینه های اجرا. (با توجه به آن چه که در بالا توضیح داده شد، این اعمال تک لایه عایق سبب افزایش سرعت و کاهش چشمگیر هزینه ها می شود.)

اجرای عایق به صورت یک لایه علاوه بر مزایای ذکر شده در بالا، دارای یک مزیت عمده دیگر در مقایسه با سایر پوشش ها می باشد. در توضیح این مزیت باید گفت که علاوه بر آنکه اعمال پوشش به صورت یک لایه سبب تسریع فرآیند کار و در نتیجه کاهش هزینه ها خواهد شد، در ضمن در پوششهای چند لایه، آب و باکتری به مرور زمان بین لایه ها نفوذ کرده و سبب بوجود آمدن حباب شده که پس از شکستن حباب، فلز مجدداً در معرض خوردگی قرار می گیرد. لذا استفاده از یک لایه مقاوم با ضخامت مورد نیاز به شدت مانع نفوذ آب و سایر عوامل ایجاد خوردگی می گردد.

خشک کردن کامل سطوح پیش از اعمال عایق (توضیح آن که پوشش های موجود که امکان اعمال زیر آب را نیز ادعا می کنند به دلیل آنکه پیش از اعمال سطح مورد نظر را خشک و تمیز نمی کنند در نتیجه رطوبت و باکتری همچنان در سطح فلز باقی می ماند که سبب می شود پس از اعمال پوشش، همچنان فرآیند خوردگی در زیر پوشش ادامه یابد. اما با استفاده از تکنولوژی های این شرکت، سطح مورد نظر کاملاْ خشک شده و سپس به اعمال پوشش اقدام می شود.)

امکان اعمال آن در زیر آب به وسیله دستگاه COFFERDAM در شکلها و ابعاد مختلف تا عمق ۳۰ متر بدون نیاز به غواصی و با سرعت بالا جهت شمعها، پایه و دیواره سکوهای دریایی ثابت، سکوهای حفاری ، اسکله ها، شیت پایل‌ها (Sheet piles) و ....

اعمال پوشش در زیر آب و Splash zone به وسیله فناوری این شرکت در سازه های دریایی که ساپورت های مورب (Bracing) دارند و امکان نصب و استفاده از Cofferdam وجود ندارد به وسیله قالب های مخصوص (JIG) که توسط غواص اعمال می شود.

اعمال پوشش در دمای منفی ده درجه تا مثبت پنجاه درجه سانتیگراد (اکثر رنگها و اپوکسیهای مشابه محدودیت اجرا در دمای زیر صفر درجه را دارند.)

مقاومت در برابر Chalking (اصطلاحاً عدم Chalky شدن) و کاهش ضخامت (همانطور که مستحضر هستید بسیاری از اپوکسیها که در مجاورت نور خورشید قرار می گیرند اصطلاحاً Chalky شده و گرد سفیدی از آنها خارج شده و سطح بیرونی عایق را می‌پوشاند که سبب کاهش ضخامت و در نتیجه کاهش مقاومت فیزیکی آنها می شود.)

Shrinkage (انقباض پس از اعمال پوشش) در مقایسه با سایر پوشش ها بسیارکمتر است. میزان Shrinkage گزارش شده در حدود ۰.۰۱درصد می باشد در حالی که برای سایر عایق های مایع، این مقدار ۲ تا ۳ درصد و برای انواع نوارها بسیار بیشتر می باشد.

پوشش ایده آل جهت انواع سازه های دریایی و قابل اعمال روی انواع سطوح فلزی، بتونی و ...، بدون تغییر ساختار پوشش. که استفاده از یک نوع پوشش یکسان برای نواحی مختلف قرار گرفته در معرض آفتاب، آب شیرین یا آب شور سبب استفاده سریع و آسان می شود. همچنین در هنگام Curing در معرض آب دچار Leaching نمی شود.

مقاومت طولانی مدت در محیطهایی با خوردگی بالا.

مقاومت طولانی مدت در محیطهایی با خوردگی بالا.

مقاومت بالا در مقابل اسیدها و بازها، مواد شوینده و آلکائیدها.

مقاومت بالا در مقابل سایش و ضربه (در اثر ضربه و صدمات فیزیکی، در محل ضربه ترک بوجود نمی آید.)

عدم وجود حلال در ساختار شیمیائی HUMIDUR.

امکان اعمال پوشش در محیطهایی با رطوبت نسبی ۹۵ درصد.

قابلیت انجام بازرسیهای غیر مخرب پس از اجرا.

سازگار با سیستم حفاظت کاتدیک.

عدم تأثیرگذاری گرد و غبار روی خواص شیمیایی و فیزیکی پس از اعمال پوشش.

بلافاصله پس از اجرا در صورت تماس با آب هیچ مشکلی برای عایق ایجاد نمی گردد و حتیCuring در زیر آب نیز صورت می گیرد.

امکان اجرای نامحدود پوششهای مجدد در ضخامتهای مختلف روی لایه های قبلی و سازگار با پوششهای ضد حریق.

مقاومت بسیار بالا در برابر UV در مقایسه با سایر پوشش ها.

مقاومت در دمای منهای چهل درجه تا مثبت یکصد و پنجاه درجه سانتیگراد پس از اجرا.

قابلیت استفاده در لوله های دفنی نفت، گاز، سایر فرآورده های نفتی و آب و فاضلاب.

ایجاد سطح صاف و یک دست پس از اجرا. که سبب کاهش اصطکاک و عبور راحت سیالات می گردد.

سختی: Hardness: Shore D > 74

Roughness > 60µm

قابلیت اجرا به وسیله قلم مو، Roller و Airless Pump

قابل ارائه در رنگ های مختلف (رنگ های RAL) بنا به درخواست مشتری.

دارای گواهینامه های متعدد توسط موسسات، مراکز علمی و آزمایشگاه های بین المللی.

دارای پانزده سال گارانتی بین المللی جهت پروژه های تعمیراتی و بیست و پنج سال جهت پروژه های جدید.

قابلیت استفاده عایق در مخازن و تاسیسات صنایع نفت، گاز، فرآورده های نفتی، مواد شیمیایی، آب و فاضلاب و ...، علاوه بر خطوط لوله.

قابلیت استفاده به عنوان پوشش خارجی لوله (Coating)، پوشش داخلی (Lining)، سرجوش ها (Joint field) و تعمیرات لوله ها.

قابل استفاده در پروژه های تعمیراتی (Rehabilitation) و سازگار با FBE و سازگار با سایر پوشش ها. (با استفاده از تکنولوژی منحصر به فرد این شرکت)

دارای قدرت چسبندگی بالا روی سطوح فلزی و بتونی (Minimum Adhesion Value> 8Mpa، که در بعضی گزارشات آزمایشگاهی بیش از ۲۰ مگاپاسکال نیز گزارش شده است.)

علاوه بر خصوصیات قید شده در بالا که همه محصولات HUMIDUR دارای این خواص می باشند، در زیر به تفکیک خواص منحصر به فرد هر یک از انواع محصولات شرح داده شده است:

HUMIDUR ME: این رده از محصولات که اولین نوع تولید شده از آن می باشد دارای عملکرد تأیید شده ۳۰ ساله می باشد. علاوه بر این، دارای استاندارد و تأییدیه لازم جهت استفاده در صنایع غذایی و آب شرب را نیز دارا می باشد. ( به دلیل عدم وجود فلزات سنگین، ایزوسیاناتها، Coal tar و ...، که نشان دهنده سازگاری کامل آن با محیط زیست نیز می باشد.)

HUMIDUR FP: این دسته از محصولات HUMIDUR، با توجه به ساختار تشکیل دهنده آن، انتخاب مناسبی جهت استفاده در صنایع نفت، گاز، پالایش، پتروشیمی و سایر صنایع مشابه که در تماس با مواد شیمیایی و اسیدی هستند می باشد. به عبارت دیگر این رده از محصولات علاوه بر حفظ خاصیت سازگاری با محیط زیست، مقاومتی بی نظیر در برابر خوردگی در محیط های به شدت اسیدی داشته و از این رو بهترین انتخاب جهت محیط های با پتانسیل خوردگی بالا است.

HUMIDUR E: این رده از محصولات، دارای خاصیت curing (خشک شوندگی) سریع تر در مقایسه با سایر پوشش ها می باشد. توضیح آن که HUMIDUR E پس از اعمال به صورت تک لایه، تنها به ۴ ساعت زمان نیاز دارد تا خشک شود. (در درمای ۳۰ درجه سانتی گراد) این مزیت سبب می شود تا این رده از محصولات انتخاب مناسبی جهت قطعات متحرک در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، پلت فرم های دریایی و فراساحلی و هر موقعیتی که زمان کمتر حیاتی است، باشند.

HUMIDUR AF: این محصول جهت جلوگیری از رشد و تشکیل انواع خزه و قارچ روی سطوح طراحی شده است. لازم است تا این محصول روی یکی از سه مدل شرح داده شده در بالا اعمال گردد تا علاوه بر خاصیت ضدخوردگی، مانع تشکیل انواع خزه روی سطوح گردد. این محصول مناسب انواع سازه های دریایی، بدنه و عرشه کشتی ها، بنادر و محیط هایی از این دست می باشد.

HUMIDUR TC: این محصول که به عنوان Top Coat روی سایر محصولات ذکر شده در بالا با ضخامت ۵۰ تا ۸۰ میکرون اعمال می گردد، صرفاً جهت مقاومت بیشتر در برابر UV و تثبیت رنگ استفاده می گردد. توضیح بیشتر آن که سایر پوشش ها نیاز به Top Coat دارند تا مانع Chalking، Shrinkage و تغییر رنگ (بر اثر تابش آفتاب) شود. اما در پوشش های HUMIDUR استفاده از Top Coat فقط و فقط جهت جلوگیری از تغییر رنگ در دراز مدت

توصیه می گردد. از این رو با توجه به عدم تغییر سایر خواص پوشش ها، اعمال Top Coat به غیر از مورد ذکر شده لزومی ندارد که این خود باز هم سبب کاهش هزینه هاست.

این محصولات در طی ۳۰ سال گذشته در پروژه های متعدد صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، کشتی سازی، دریایی، بنادر و فرا ساحلی نظیر شمعها، پایه و دیواره اسکله ها و سکوهای دریایی، داخل و خارج لوله ها و مخازن نفت، گاز، فرآورده های نفتی، مواد شیمیائی، آب شرب و آب دریا، بدنه و عرشه شناورها و … استفاده گردیده و توسط شرکتهای معتبری نظیر: SHELL, MAERSK, CHEVRON, HYUNDAI, TECHNIP, SINOPEC, TOTAL و STATOIL و بسیاری دیگر از شرکتهای معتبر بین المللی و بنادر در پروژه های مختــلف مورد بهره برداری و تأیید قرار گرفته و جایگزین بسیاری از رنگ ها، انواع اپوکـسی از جملهFusion Bonded Epoxy  و بسیاری از نوارهای محافظ چند لایه شده است.